TROJANOWSKA – książka dla kobiet o każdej ekspresji

Książka “TROJANOWSKA” to idealny prezent na dzień kobiet (https://www.taniaksiazka.pl/t/dzien-kobiet). Jak łatwo się domyślić, mówimy tutaj o biografii Izabeli Trojanowskiej – jednej z najbardziej lubianych polskich piosenkarek, a także aktorki z bogatym dorobkiem, obecnie spełniającej się głównie na planie serialu “Klan”, który jedni kochają, a inni nienawidzą. Autorem tej niezwykle oryginalnej publikacji jest Leszek Gnoiński, człowiek, który ma za sobą już wiele napisanych książek o charakterze biograficzno – dokumentalnym. Stworzył np. literacką historię reporterską na temat zespołu Republika, wiele jego książek porusza właśnie temat buntu lat osiemdziesiątych, a Trojanowska znakomicie wpisuje się w ten szablon!

Trojanowska zaprasza do swojego świata!

Książka została napisana w formie wywiadu – rzeki, co jeszcze bardziej podkreśla jej atrakcyjność literacką. Wszystkich fascynujących informacji dowiadujemy się więc jakby od samej bohaterki, autor jest tutaj jakby pośrednikiem. Możemy poczytać m. in. o:

  • słonecznym dzieciństwie piosenkarki w Olsztynie
  • pierwszych krokach stawianych w chórach kościelnych
  • ciekawych przygodach z czasów szkolnych, niekoniecznie przyjemnych, ale bardzo pouczających
  • wyjazdach na festiwale w czasach PRL-u
  • latach spędzonych za granicą, już po nagłym wyjeździe artystki z Polski, w 1982 roku 
  • reakcjach, jakie wywoływały gwiazdy pop w Polsce, wśród zbuntowanej młodzieży
  • zmieniającym się i kapryśnym rynku muzycznym i filmowym w Polsce
  • inspiracjach modowych, doświadczeniu życiowym i relacjach z najbliższymi.

“Wszystko, czego dziś chcę…” – to dobra lektura

W książce znajdziemy też liczne fotografie, również z najodleglejszych czasów kariery początkującej Izabeli Schuetz, ponieważ tak nazywała się przez zmianą stanu cywilnego pod koniec lat siedemdziesiątych. Można przeczytać wspomnienia dotyczące tak legendarnych produkcji telewizji tamtych lat jak np. “Kariera Nikodema Dyzmy”, czy też “07 zgłoś się!”. Z okładki patrzy na nas zimny wzrok kobiety, która zdaje się wiedzieć, czego chce, ale w rozmowie z Leszkiem Gnoińskim artystka jest niezwykle ciepła, otwarta i serdeczna. Jej wspomnienia pozostawiają dobre wrażenie i po przeczytaniu całości w żadnym momencie lektury nie odczuwa się zażenowania, co dla tego typu literatury bywa dość charakterystyczne. Można być pewnym, że tego typu książki spodobają się wszystkim dziewczynom szukającym sposobów na siebie. Trojanowska w swoim życiu miała tyle twarzy, że jest z czego czerpać i się inspirować. To niezwykle pozytywna wampirzyca polskiej piosenki. Piękna i elokwentna do dziś!

Tło autorstwa freepik - pl.freepik.com